Prof. Dr. Nurper ÜLKÜER

About Prof. Dr. Nurper ÜLKÜER

Genel Başkan

UNICEF New York Genel Merkezinde yürüttüğü Erken Çocukluk Programları Bölüm Başkanlığı görevinden 2012 Ağustos’unda emekli olan Nurper Ülküer, daha önce de 4 yıl UNICEF’in eğitim ve çocuk gelişimi Orta Asya bölge danışmanlığını yapmıştır.

UNICEF Türkiye’de Temel Eğitim, Erken Çocukluk Gelişimi, Araştırma-İzleme ve Değerlendirme, Çocukların Korunması, Kadın ve İletişim, Çocuk Hakları ve Politikaları ile ilgili programları da yöneten Ülküer, 2004-2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve öğretim üyeliği yapmıştır.

Hacettepe Universitesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Mezunudur. Londra Üniversitesinden Eğitim Psikolojisi ve Karşılaştırmalı Eğitim alanlarında Master (MA), ve Doktara (Ph.D.) dereceleri vardır. 1987 yılında Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında Doçentlik derecesini almıştır.

Ulusal ve uluslararası platformlarda, çocuk politikalarının geliştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi ile ilgili çalışmalarını sürdüren Ülküer, 2015 yılından beri Türkiye Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Derneği Genel Başkanı, ve Dünya Okul Öncesi Eğitimi Organizasyonu OMEP’in yaşam boyu şeref üyesidir.